İletişim

Yazıcı Parçaları

3D Printer Elektronik Parçaları – 3D Printer Yapımı

3d printer elektronik parcalar

3D Printer teknolojisi evlerimize rahatlıkla girdi. “Kendi kendini kopyalayan üç boyutlu yazıcı” sloganı ile yayılan 3D yazıcıların açık kaynak olarak planlarının paylaşılıyor olması, parçaların kolaylıkla tedarik edilebiliyor ve toplanabiliyor olması popülaritesini oldukça artırdı. Genel olarak bir 3d printer malzemeleri’ni 3 ana başlıkta toplayabiliriz: Mekanik parçalar, Elektronik malzemeler, ve extruder. Bu yazımızda 3D Printer Elektronik Parçaları konusunu ele alacağız.

Üç boyutlu yazıcı yapımında kullanılan elektronik parçalar, en başta kontrolcü olmak üzere, motor sürücüleri, motorlar, LCD ekran, güç kaynağı,endstop ve ısıtıcı tabla (heatbed) olarak sayılabilir. Bu parçalar dışardan tedarik edilecek parçalar. Türkiye’den ya da Çin’den getirtebileceğiniz bu ürünlerin çeşitlerine ve fiyatlarına göz atalım.

3D Printer Kontrol Kartı

Üç boyutlu yazıcıda beyni diyeceğimiz kontrolcüler bilgisayardan ya da SD karttan okunan G-kod sistemini dekode ederek mekanik hareket oluşmasını sağlayan, motor, endstop, ısıtıcı tabla gibi parçaları kontrol eden mikro işlemci. Endüstriyel alanda satılan üç boyutlu yazıcılar kendi kartları ile satılıyor fakat DIY (do it yourself-kendin yap) 3d printer‘lar için bir çok açık kaynaklı ve ücretsiz elektronik kart mevcut. En populer olanı arduino tabanlı ramps 3 boyutlu yazıcı kontrol kartı. Kart açık kaynak ve geliştirilebilir olması dolayısıyla çok yaygın ve bir çok performanslı alternatifleri mevcut. Yaygın olmasının en önemli avantajı ise doküman bulmak çok kolay. Başlıca alternatifler,

  • Arduino + Ramps 1.4 : Ucuz, doküman ve yazılım bulması kolay, performansı iyi
  • Smoothieboard : Orta bütçede, performanslı v
  • Ultimaker UM2 V2.1  : Üst bütçede, ultimaker cihazı arayüzü, performansı çok iyi

3D Printer Motor Sürücüsü

3d printer step motor sürücü

3D Printer elektronik parçaları içerisinde en önemli ikinci parça motor sürücü kartları. Bu kartlar 3d printer kontrol kartları üzerine yerleştirilerek kullanılır . 3D yazıcıda kullandığınız motor tipine göre seçim yapılır. Motor büyük ise büyük amperli bir motor sürücüsüne ihtiyaç duyulur. Yaygın kullanılan step motor sürücüleri:

 

  • A4988 : arduino tabanlı geliştirilmiş tüm kartlarda kullanılabiliyor, 1/16 adımlık hassasiyet sağlıyor
  • DRV8825 : arduino tabanlı geliştirilmiş tüm kartlarda kullanılabiliyor. 1/32 adımlık hassasiyet sağlıyor. Fiyatı A4988’e göre çok az pahalı.
  • Gömülü sürücüler : ultimaker control board gibi üst düzey kontrol kartlarında dahili motor sürücüsü bulunuyor.

3D Printer Step Motor

step motor

Step motorlar her bir sinyal ile bir adım dönmeye ayarlı motorlardır. 3D yazıcılarda en sık kullanılan motor tipi nema 17 tipi motordur. Yazıcının bütüklüğüne göre nema 19 veya daha büyüğü de kullanılabilir. Motorların tek sinyalde en düşük açıda dönebilmesi motor hasasiyetini verir. Motor adımı ne kadar düşük olursa yazıcı o kadar hassas olur.

Isıtıcı Tabla (heatbed)

3d printer parcaları heatbed

3D yazıcıların en büyük yazma problemi yapışma sorunu. Filament yazma yüzeyine(heatbed) güzel yapışmadığı sürece hatalı sonuçlar elde edilir. Yapışmayı artırmak için extruder’den sıcak çıkan filament ile yapışma yüzeyi arasındaki farkı azaltmak gerekiyor. Isıtıcı tabla bu noktada, yazma yüzeyinin belirli bir sıcaklıkta tutulmasını sağlıyor. Yazıcınızın tipine ve boyutuna göre 12v,24v ve kare, daire şeklinde bir çok modelleri mevcut.

EndStop

3d printer end stop

3D yazıcının başlangıç ve bitiş konumlarını belirlemek için kullanılır. Güvenlik ve referanslama sensörüdür. Yazıcı endstop sayesinde çalışma alanının dışına çıkmaz ve mekanik zorlamalar önlenir. Yazım işlemi başlamadan önce extruder’in ev konumuna (0,0,0) gitmesi için gereklidir. Bir yazıcıda 3 adet yeterlidir fakat 6 adet kullanarak çift yönlü güvenlik önlemi alınadabilir.

Güç Kaynağı

3d printer güç kaynağı

Güç kaynağı tasarladığınız 3d printer özelliklerine göre değişmektedir. Büyük motor ve yüksek ısılı ısıtıcılar yüksek watt’lı güç kaynağı isteyecektir. Nema 17 ve arduino kullanan bir 3d yazıcının tüm komponentleri beslemesi için ortalama 20watt’lık 12volt bir güç kaynağı gereklidir. Fakat olacak aksi durumlara göre 30w alınması daha uygundur.

LCD Ekran – SD Kart Modülü

3d printer lcd ekran

LCD ekran ve sd kart modülü 3d printer elektronik parçaları arasında zorunlu değil fakat olmaması durumunda yazıcınız bilgisayardan bağımsız şekilde çalışmayacaktır. Bu modül saysesinde sd kart üzerinden gcode dosyası çağırabilir, gerekli ayarları lcd ekran üzerinde bulunan butonlar ile yapabilirsiniz. Ramps, ultimaker gibi yaygın kontrol kartları için uyumlu bir çok lcd modül bulabilmek mümkün.

Otomatik Level Probu

3d printer otomatik level probu

3d printer hatalı basma sorunlarından biri de hatalı ısıtıcı tabla levelleme. Eğer yazıcınızın extruder’i ısıtıcı tablaya her noktasında aynı mesafede değilse yapışma sorunu meydana gelecektir. Bu sorunu kökünden çözmek için her yazıcı başladığında programsal olarak extruder’in ısıtıcı tablaya eşit mesafede olması hedeflenir. Level probu olmaksızın elle ayarladığınız bed leveling, aksi durum olmadıkça bozulmaz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla Yazıcı Parçaları