İletişim

3D Yazıcılar

3D Printer İle Sınırsız Tasarım İmkânı

3d printer ayakkabı

Son yıllarda teknolojik gelişmeler artan bir hızla yoluna devam etmektedir. Geliştirilen akıllı sistemler ile birlikte çok farklı ürünler de teknoloji sevenlerin kullanımına sunulmuştur. Bu yeni teknolojilerden biri üç boyutlu yazıcı-  3D Printer olarak bilinen ürünlerdir. Daha önceleri yazıcı denildiğinde kâğıt ortamına basım yapan sistemler akla gelmekteydi. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte resim ya da yazı basmak yerine üç boyutlu nesnelerin de basıla bildiği sistemler geliştirilmiş ve bu sistemler yazıcı halini almıştır. İç boyutlu yazıcılar, özel olarak bu işlem için geliştirilen yazılım ile kullanılabilir. Yazılım üzerinden yapılan çizimler cihaza aktarılarak basım işlemi gerçekleştirilir. Bu sistemler sayesinde istenilen üç boyutlu şekil rahat şekilde basılabilir. Hayal dünyasında oluşturulan özel şekiller ile birlikte ihtiyaç duyulan özel ürünler de rahatlıkla oluşturulabilir.

3d printed en iyi

3D Printer Yazıcı Yazılımları

3D Printer sistemlerinin en önemli noktalarından birisi olarak yazılım görülmektedir. Yazılım, basılmak istenilen şeyin bilgisayar ortamında oluşturulması için gerekli olan unsurdur. Bu iş için özel olarak geliştirilen yazılım ile nesnenin özellikleri ve ölçüleri belirlenebilmektedir. Bilgisayar programları sayesinde nesneler üzerinde değişiklik yapılabilir. Sabit bir verinin basılması yerine istenilen şekil programla kolaylıkla değiştirilebilir. Program üzerinden oluşturulan nesnelerin verileri bilgisayara kaydedilebilir. Daha sonrasında basılmak istendiğinde hafıza kartı ve benzeri şeyler ile yazıcıya aktarımı gerçekleştirilebilir. Bu noktada program ile yazıcının tam uyumlu olarak çalışması gerekmektedir. Uygun olmayan yazılım nesnelerin basılamaması gibi durumlar oluşturabilir.

3boyutlu yazıcı motor blok

3D Printer Yazıcı Malzemeleri

Üç boyutlu yazıcılar için önemli noktalardan birisi de kullanılan yardımcı malzemelerdir. Üç boyutlu yazıcı malzemeleri ağırlıklı olarak plastik ve benzeri malzemelerdir. Sistem içerisine özel makara ile yerleştirilen malzeme belirli bir ısıya getirilerek şekillendirilir. Isıtılmış ve bir miktar erimiş olan malzeme yazıcı yardımı ile belirlenen yere yerleştirilir. Aşamalar halinde yapılan bu işlem sayesinde yazıcı içerisinde istenilen nesne oluşturulmuş olur. Ufak tefek değişiklikler ve düzeltmeler yapılarak yazıcıdan çıkan nesne kusursuz hale getirilebilir. Burada kullanılan malzemelerin renk seçenekleri bulunduğu gibi kalite seçenekleri de bulunmaktadır. Basılan ürünün kalitesi ve rengi bu seçeneklere göre değişiklik gösterebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Yazıcılar