İletişim

Yazıcı Parçaları

3D Printer Mekanik Parçaları – 3D Printer Yapımı

3d Printer Mekanik Parçaları

3D Printer yapımı yazı dizimizin 2. kısmında, bir FDM yazıcıda kullanılan 3d printer elektronik parçaları konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise 3D printer mekanik parçaları nelerdir, nasıl temin edilir, bunlardan bahsedeceğiz.

3D printer yapımında kullanılan  malzemelerden  Üç boyutlu yazıcı mekanik parçaları temel olarak, çerçeve malzemesi için profil, rulmanlar, krom mil ve somunlar olarak sayılabilir. Hırdavat grubu mekanik parçaları yakından inceleyelim.

Çerçeve – İskelet

3d printer mekanik parçalarının en temel parçası mekanik iskelet diyebiliriz. Farklı 3d printer üreticileri farklı tasarımlarda, farklı malzemeler kullanıyor. Başta aluminyum ve pleksiglass olmak üzere ahşap ve krom mil-gijon ile çerçeveler oluşturuylabiliyor. Örneğin en yaygın prusa modelinin ana çerçevesi pleksiglastan lazer ile kesilmiş, alt şase ise vidalı mil kullanılarak sabitlenmiş. Bunun dışında diğer bir örnek Creality, doğrudan aluminyum profilden kesilmiş bir çerçeveden oluşuyor.

Kendi imkanlarınızla 3d printe yapmak istiyorsanız, aluminyum profil ya da pleksi tercih edebilirsiniz. Aluminyum profil gerek bağlantı kolaylığı, gerekse kolayca kesilebilmesi ile gerçekten çok büyük avantaj sağlıyor. Sağlam ve rijit bir yapıda frame oluşturmanıza olanak veriyor. Dezavantajı ise bağlantı parçaları ve civataları biraz pahalı olabiliyor. 20×20, 30×30 kesitlerinde aluminyum profil yeterli olacaktır fakat standart dışı bir boyutta 3d yazıcı yapmayı planlıyorsanız, 40×40 ya da 45×45’lik aluminyum profil ile daha rijit yapı elde edebilirsiniz.
Diğer alternatif pleksiglass ise, tek bir parçadan lazer kesime verilip, ucuz vidalı mil(gijon) ve somunlar ile desteklenerek sade bir frame oluşturmaya olanak verir. Fakat bu yapı aluminyum profil frame’e göre daha titreşimli bir yapı alacaktır.

Aluminyum profili Türkiye’de doğuş kalıp üretiyor ve şehirlerdeki bayilerine dağıtım yapıyor. Yaşadığınız şehirdeki bayiyi internetten sorgulatabilirsiniz ya da online sipariş verebilirsiniz. Pleksiglass ise reklamcılardan temin edilebiliyor.

3d-printer-mekanik-parcaları-frame

İndüksiyonlu Krom Kaplı Mil

Üzerindeki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmak için krım kaplanmış miller 3d printerların kayar eleman yatakları olarak sıklıkla kullanılıyor. Sıradan millere göre krom kaplaması paslanmayı ve aşınmayı önlerken indüksiyon özelliği kolay eğilip bükülmesini önlüyor. Tasarlanan yazıcının boyutuna 8mm’lik ve 10mm’lik kullanımı uygun oluyor.

Krom kaplı mili internet üzerinden, hırdavatçılardan ya da otomasyon işi yapan firmalardan istediğiniz ölçülerde kestirip satın alabilirsiniz.

3d printer indüksiyon mil

Vidalı Mil (Gijon)

Vidalı miller, bildiğimiz civatanın başsız ve uzun olanları diyebiliriz. Herhangi bir kaplama olmadığı için için ucuz, dişli  olduğu için çok amaçlı kullanılabiliyor. Normalde bir somun ile Z ekseni üzerinde dikey hareketi sağlayan eleman olarak kullanılıyor. Vidalı mil dişleri yükü dikey eksende taşırken, dairesel hareketide dikey harekete çeviriyor. Vidalı mili hırdavatçılardan, otomasyonculardan temin edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken eğri olmaması.

3d printer mekanik parçaları vidalı mil

Rulmanlar

Rulmanlar, döner elemanların hareketini bozmadan  yataklamasını sağşayan elemanlardır. Döner mile gelen dikey yükleri çerçeveye aktarır, aynı zamanda zorlanmadan dönmesine olanak verir. Ev tipi 3d printer’larda genellikle 608zz ve 624zz tipi rulmanlar kullanılır. Yine diğer 3d printer mekanik parçaları gibi hırdavatçıdan tedarik edilebilir.

3d printer mekanik parçaları rulman

Arabalı-Kayar Rulmanlar

Krom mil üzerinde sürtünmeyi en aza indirerek kayma hareketi sağlayan rulmanlardır. Silindir şeklinde ya da bir yüzeyi düz(arabalı) şeklinde olanlar yaygın olarak kullanılır. Kullandığınız krom mil çapına gçre lm8uu,lm10uu  olan silindirik, ya da sce8uu, sce10uu gibi arabalı rulmanlar tercih edilmektedir. Bunlara alternatif olarak arabalı kızaklar,profil kaideli arabalarda tercih edilebilmektedir.

3d printer kayar rulman

Kayış-Kasnak

Kayış kasnak sistemi, motordan alınan dairesel hareketin, krom mil üzerinde doğrusal harekete çevrilmesini sağlar. Bunun yanında kasnak çapının büyültülmesi ile hız-hareket orantısının ayarlanmasına da olanak verir. Ev tipi 3d yazıcılarda genellikle gt2 kayış ve kasnak sistemi kullanılmaktadır.

3d printer mekanik parçaları kayış kasnak

Kaplin

Motor mili ile vidalı milin birbirlerine bağlanmasına yarayan araçtır. Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan nema 17 motorların mili 5mm ve bu mili 8mm’lik gijon’a bağlamamız gerektiğinde 5×8’lik kaplin kullanmamız gerekiyor. 2 adet yeterli oluyor.

3d printer kaplin

3D Printer Mekanik Parçaları – Yazdırılabilir Parçalar

Yazımızda 3d printer mekanik parçaları neler kısaca değindik. Birde bütün bu mekanik parçaları birleşirmeye imkan veren, dışarda hazır satılmayan yazıcıdan çıkarılan parçalar va. Bu parçalara sonraki yazımızda ayrı konu olarak ele alacağız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla Yazıcı Parçaları