İletişim

3D Yazıcı İpuçları

3D Printer Yapışma Sorunu Çözümü

üç boyutlu yazıcı nozzle yüksekliği

3 boyutlu yazıcılarda meydana gelen sorunların belkide en büyüğü yapışma sorunu. Genellikle üç boyutlu yazıcılarda yazması en kolay olan, başlangıç için tavsiye edilen PLA materyalidir. Buna rağmen ayarsız bir yazıcıda PLA’da bile yapışma problemi olabiliyor. 3D printer yapışma sorunu çözümü için bir kaç ipucundan bahsedeceğiz.

3D yazıcı basma problemlerin bütük çoğunluğu başlangıçta meydana geliyor. İlk bir kaç layer geçildikten sonra sorun olmuyor ya da ortaya çıkan sorunlar çözülebiliyor. 3D Printer yapışma sorununu gidermek için şu yöntemleri kontrol edebilirsiniz.

Z Eksenini Sıfırlamak – Isıtıcı Tabla Dengeleme

Yazıcınızın z eksenini sıfırlamak, ısıtıcı tablanın yere paralel olması ve nozzle ile ısıtıcı tabla arası mesafenin, ısıtıcı tablanın her noktasında aynı ve yeterli seviyede olması demek. Bu durumun bozulması söz konusu olduğunda, model ısıtıcı yüzeye yapışmayacaktır.

Eğer nozzle ısıtıcı tablaya çok yakın ise, filament nozzle’dan yeterince çıkamayaca ve nozzle tıkanmalarına  ya da layer kalınlığının çok düşmesine sebep olacak. Nozzle yüksek ise, filament ısıtıcı tablaya hiç tutunmayacaktır. Dengesizlik durumunda ise filament bazı noktalarda iyi yapışıp, bazı noktalarda yapışmayacak, ilerleyen katmanlarda tabladan ayrılmaya ya da warping’e sebep olacaktır.

Isıtıcı tabla yüksekliğini ayarlamak için nozzle’ı ısıtıcı tablanın 4 köşesine götürerek, araya bir standart a4 kağıdı koyup tabla altındaki tabla yükseklik ayarlarını kağıt tabla ve nozzle arasında hafif sıkışana kadar gevşetin veya sıkın. Her köşeyi 2 kez deneyin, yoksa bir yeri yaparken bir yer kayabilir.üç boyutlu yazıcı nozzle yüksekliği

Print Tabanı Oluşturmak

Eğer küçük boyutlu ya da ısıtıcı tablaya küçük alanda temas eden bir model yazıyorsanız, yapışma büyük problem olabilir. Bu noktada bir çok slicer programı ısıtıcı tablaya yapışma yüzeyini artırmak için brim ve raft adında 2 özellikle geliyor.

Kullandığınız slicer programında brim ya da raft olarak aktifleştirmeniz ve bir kaç ayar yapmanız yeterli olacak. Brim, kısaca ilk katmandaki yapışma yüzey alanını artıracak daireler ile ilk katmanınızı genişletiyor. Bu kısımları daha sonra temizliyorsunuz. Raft ise modelin ilk katmanından önce modelin yapışma alanından çok büyük bir (ya da birkaç) katman ekliyor. Böylece yapışma yüzeyini artırmış , 3d printer yapışma sorunu çözümü olabiliyor.

brim ve raft

Yapıştırıcı veya Saç Spreyi

Brim veya raft uyguladığınız halde hala yapışma sorunu yaşıyorsanız kesin çözüm yapıştırıcılar! Katı yapıştırıcılar (prit gibi) ya da saç spreyleri oldukça pürüzlü bir alan oluşturarak filamentin ısıtıcı tablaya sıkıca yapışmasını sağlıyor.  Üç boyutlu yazıcılar için özel sprey yağıştırıcılar işinizi görür. Fakat evinizde bulunan herhangi bir saç spreyide 3d printer yapışma sorunu için bir çözüm oluyor.

3d printer yapıştırıcı

1 Yorum

1 Yorum

  1. Erdal

    25 Ocak 2020 at 21:27

    Arkadaşlar cözüm net. Tabla ya prit sürün üzerine a4 kagıdı koyun. Mükemmel bir cıktı kalıtesi alıyorsunuz. Tabla. 60 us sıcaklıgı220

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Yazıcı İpuçları