İletişim

3D Yazıcılar

3D Yazıcı ile Protez ve Organ Üretmek Mümkün mü?

3d printed kalp

Önceleri sadece kâğıda bir belge basmak için kullanılan yazıcılar, yeni teknoloji ile birlikte 3d yazıcılara dönüşerek çok çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Yeni teknoloji 3d ya da diğer adıyla üç boyutlu yazıcı çeşitlerinin kullanıldığı alanlardan biri de tıp alanıdır. Bu 3d yazıcıların medikal alanda kullanılmaya başlanması ile birlikte tıp dünyasında birtakım yenilikler görülmeye başlanmıştır. İlk olarak sadece protez organların yapımında kullanılan 3d yazıcılar ile günümüzde yapay organ üretme çalışmaları da yapılmaya başlanmıştır. 3D yazıcı ile protez organ yapımının yanında tıp alanında sıklıkla kullanılan ve her biri teşhis ve tedavi sürecinde büyük bir önem taşıyan medikal cihazların yapımında da 3d yazıcılardan yararlanılmaya başlanmıştır.

3d yazıcı ile protez kafatası

3d Yazıcı İle Protez ve Organlar

Tıp dünyasında üç boyutlu yazıcı kullanılarak doku ve uzuv üretmek mümkün hale gelmiştir. Bunun için normal 3d yazıcılarda kullanılan malzemelerden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Her çeşit dokunun ya da kemik ve kıkırdağın 3d yazıcı ile yapılabilmesi için kullanıldığı malzemeler farklıdır. 3d yazıcı kullanılarak kafatası protezi de yapmak mümkün hale gelmiştir. İlk yapılan işlem kafatasında deforme olan hastanın kafasının dijital olarak taraması yapılır ve kafatasının modeli dijital ortama aktarılır. En küçük detayına varacak şekilde dikkatlice hazırlanan dijital model daha sonra uygun malzemeler kullanılarak kalıplara aracılığı ile şekilleniyor. Bu yöntem ile hastanın kafatası büyük bir oranda eski haline kavuşuyor.

3d yazıcı ile protez kol

Tıp Dünyasında 3d Yazıcıların Rolü

Protez organ yapımı sırasında dokunun, kemiğin ya da kıkırdağın yapısına göre farklı üç boyutlu yazıcı malzemeleri kullanılır. Tıp dünyasında 3d yazıcılar doktorların isabetli teşhisler koymasına yardımcı olabilmek için kullanılmaktadır. 3d yazıcılar yardımı ile hastanın görüntüleri kullanılarak hastanın iskelet ve kas sisteminin üç boyutlu bir modeli alınarak sorunun ne olduğunun daha iyi bir şekilde görülmesini sağlanıyor. Sadece iskelet ve kas sistemi için değil iç organların da üç boyutlu modeli alınabiliyor. Bu sayede kanser gibi ölümcül hastalıkların hangi durumda olduğunun daha belirgin bir şekilde görülmesi amaçlanıyor. Elde edilen modeller ile doktorlar ameliyatlar için ön hazırlık yapmış oluyorlar.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Yazıcılar