İletişim

3D Modeller

Ev Tipi 3D Yazıcılarda Kullanılan Filament Çeşitleri

üç boyutlu yazıcı malzemeleri

Üç boyutlu yazıcılar, 1980’li yıllarda ortaya çıkmış olsa da son yıllarda rağbet görmeye başlamıştır. Çünkü teknolojinin gelinde ortaya çıkan gelişmelerle birlikte üç boyutlu yazıcılar geliştirilmiş, daha ucuz ve daha işlevsel hale getirilmiştir. Üç boyutlu yazıcı en basit açıklamayla bilgisayar ortamında tasarlanan üç boyutlu bir tasarımın gerçek olarak üretilebilmesini sağlıyor. Yazıcı, kendisine gönderilen modeli ürettiği için ilk olarak bilgisayar ortamındaki çizimin üç boyutlu olarak yapılması gerekir. Bu yüzden de bazı üç boyutlu tasarım programlarında faydalanılır. Üç boyutlu tasarım programlarında hazırlanan modeller üç boyutlu yazıcıda bazı maddeler yardımıyla gerçek üretime dönüşür. Fakat ev tipi 3D yazıcılarda kullanılan filament çeşitleri gerek sağlık gerekse 3d yazıcıların donanımsal kısıtlamaları ile çok geniş bir yelpazede yer alamıyor.

Üç Boyutlu Yazıcılarda Kullanılan Filament Çeşitleri

Ev tipi yazıcılarda üç boyutlu yazıcı malzemeleri çeşitli yapıdadırlar ve şunlardır:

  • ABS (Akrilonitril Büdadien Stiren),
  • PLA (Poliaktirk asit),
  • TPU (Termoplastik poliüretan),
  • Flex
  • Bambo, demir ya da bakır karışımlı ABS

ABS, özel bir polimerdir ve en önemli özelliği darbelere karşı yüksek dayanıklıkta olmasıdır. Kolay şekillendirilebilir. Renklendirilebilir. Petrol türevi olduğu için üretim aşamasında kötü kokuludur. Dayanıklılığı sayesinde otomotiv sektörü gibi özel alanlarda rağbet görür. TPU, aşınma direnci yüksek ve esnek bir üründür. Kolay işlenir. Isı üretimi düşüktür. Dış darbelere karşı direnci yüksek, kalıcılığı uzundur. Bu yüzden pek çok sektörde kullanılır. PLA, sert ve dayanıklı bir üründür. ABS’ye göre daha düşük ısıda erir. Tasarımda parlak bir görüntü verir. Renk alternatifi çoktur. Flex malzeme, esnek yapıdadır. Yazıcıda kullanımı zordur fakat öğrenildiği zaman kolaylıkla esnek prototipler oluşturulabilir. Diğer karışımlı filamentler ise, ABS malzemenin içeriğine belirli oranlarda bambo, demir ya da bakır gibi elementler karıştırılarak daha dayanıklı ve gerçekçi modellemelere olanak vermektedir.

bamboo ahşap desenli yazıcı

Üç Boyutlu Yazıcı Kullanım Alanları

Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan malzemeler, yazıcıların kullanıldığı sektöre ve üretilen ürüne göre değişmektedir. Günümüzde uzay teknolojilerinde yer çekimsiz ortamda üç boyutlu yazıcılardan üretim denemeler yapılmaktadır. Bu da uzay istasyonlarında kullanılacak birçok parçanın dünyada üretilip götürülmesi yerine orada ihtiyaç anında üretilmesine imkan vermektedir. Yine tıp alanında dikkat çekici denemeler yapılmaya devam etmektedir. Diş protezlerinde üç boyutlu yazıcıların kullanılması yanında böbrek, yüz, çene, gaga gibi hem hayvanlara hem insanlara ait uzuvların üretimi de gerçekleştirilerek hastalara takılmıştır. Yakın zamanda ortaya çıkan gelişmeler de göstermiştir ki; üç boyutlu yazıcı malzemeleri ve kullanım alanları büyük bir hızlı genişlemekte, her gün bir yenisi eklenmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Modeller