İletişim

3D Modeller

Üç Boyutlu Yazıcı Tipleri ve Farkları

Teknolojinin ulaştığı son noktada hem endüstriyel faaliyetler için hem grafik tasarım işlemleri için hem de ev ortamında kullanılması için tercih edilen üç boyutlu yazıcı tipleri günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte farklı kullanım tipleri de sağlıyor. Bir kullanım tipleri için sunulmakta olan yazıcı tipleri arasında temel olarak üç farklı ürün yer almaktadır. Bunlardan ilki lazer sinterleme yani SLS olarak adlandırılan teknolojilerden birini oluşturuyor. Günümüzde en çok kullanılan cihazlar arasında ise FDM olarak bilinmekte olan bileşimli yığma tekniği ile çalışan cihazlar yer alıyor. Yine son ürün tipleri arasında ise polimer kürleme teknikleri kullanarak nesne üretilmesi için kullanılan cihazlar bulunuyor.

fdm üç boyutlu yazıcı tipleri
Üç Boyutlu Yazıcı Tipleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

SLS, FDM ve polimer kürleme teknikleri(SLA) ile kullanılabilen farklı üç boyutlu yazıcı tipleri arasında yine kullanım ve üretim teknolojisi arasında da farklılıklar yer alıyor. Örneğin, lazer sinterleme yapan SLS yazıcı modelleri ile tasarımlar katmanlara ayrıldıktan sonra katmanlar granül halinde bulunan tozların sinterlenmesi ile sonuca ulaşan bir yol izliyor. Fakat sıklıkla kullanılan FDM yani bileşimli yığma tekniğinde ise farklı bir sistem olarak bilgisayar üzerinde üç boyutlu şekilde hazırlanan model, iki boyutlu katmanların oluşturulması ile birlikte üst üste yazılıyor ve sonuçta üç boyutlu bir ürün elde ediliyor. Polimer kürleme teknikleri kullanılmasında ise SLA olarak adlandırılan bu sistem; fotopolimerizasyon adı verilen bir süreç kullanmakta ve ışığın farklı dalga boyu ile fiziksel ve kimyasal değişimler ortaya çıkarmaktadır.

dlp üç boyutlu yazıcı tipleri
Farklı Yazıcı Türklerinde Üç Boyutlu Yazıcı Malzemeleri

Ev ortamında veya endüstriyel ortamda kullanmış olduğunuz 3 boyutlu printer cihazları için ihtiyacınız bulunan farklı üç boyutlu yazıcı malzemeleri de ortaya çıkmaktadır. Bu noktada ihtiyacınız bulunan malzemeler arasında akrilonitril bütadien, stiren poliakrilik ve asit termoplastik poliüretan gibi ihtiyaçlar bulunmaktadır. Yine teknik olarak ihtiyaç duyacağınız kartlar, bağlantı kabloları, fanlar, LCD ekranlar, levhalar, devreler gibi birçok farklı malzemeler arasında hem sistemin kullanılması için gereken ürünler hem de baskı elde edebilmeniz için kullanacağınız sarf malzemeleri yer almaktadır. Klasik olarak kullandığımız masaüstü printer sistemlerine göre çok daha karmaşık bir sistem oluşturan bu yazıcılarda küçük parçalardan nitelikli büyük parçalara kadar geniş bir aralık yer alıyor.

dlp üç boyutlu yazıcı tipleri

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Modeller