İletişim

3D Yazıcılar

Üç Boyutlu Yazıcıların Geleceği

üç boyutlu yazıcıların geleceği

Sadece on yıl kadar kısa bir süre öncesinde kullanılmaya başlansa da üç boyutlu yazıcı çeşitler evlerde de kullanılabilir hale gelmiştir. Bunun yanında gelişen 3d yazıcı teknolojisi ile birlikte 3d yazıcılar birçok alanda kendilerine yer edinmeye başlamışlardır.  Daha şimdiden üç boyutlu yazıcıların geleceği oldukça parlak görünüyor. Bu alanlardan biri de tıp alanıdır. 3d yazıcılar yardımı ile üretilen protez kol ya da el gibi organlar ile hastaların yaşam kalitesi yükselmektedir. Bunun yanında hastaların bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleri kullanılarak iskelet ve kas sistemi ile iç organlarının üç boyutlu modelleri üretilerek teşhis ve tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu modeller sayesinde doktorlar ameliyattan önce deneyim kazanarak ameliyatın başarılı geçme olasılığını arttırmaktadırlar.

ucboyutlu yazıcıdan kalp

Üç Boyutlu Yazıcılar Geleceği Şekillendirecek

Günümüzde birçok alanda sıklıkla kullanılmaya başlanan üç boyutlu yazıcı çeşitleri girdikleri her alanda devrim niteliğinde yenilikler yapılmasını sağlıyorlar. Sağladığı bu yenilikler ile üç boyutlu yazıcılar teknoloji ve insan hayatı içinde oldukça önemi olan birer araç haline gelmektedirler. Kullanım alanı gittikçe artan bu üç boyutlu yazıcılar gelecekte tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi insanlar için vazgeçilmez bir günlük ihtiyaç haline gelebilir. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde kendi işini kurup üretim yapmak isteyen potansiyel üretimciler büyük paralar harcayarak tasarladıkları ürünlerin ilk örneklerini yaptırmak yerine kendi ürünlerini kendi üretmeye başlayacaklardır. Bu nedenle üç boyutlu yazıcılar üretim dünyasında büyük bir yere sahip olacaktır.

uc boyutlu yazıcılar ile bina yapımı

Daha Ucuz Ama Daha Sağlam Ürünler İçin 3d Yazıcılar

Üretilmesi planlanan ürünlerin içeriğine ve türüne göre farklı çeşitlerde üç boyutlu yazıcı malzemeleri kullanılır. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin günden güne gelişmesi ile birlikte kullanılan malzemelerin de çeşitlenmeye başlandığı görülebilir. Durum böyle olunca daha fazla ürün üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilebilir hale gelecektir. Böylece üreticiler kendi ürünlerini daha düşük maliyetle daha kaliteli malzemeler kullanarak üç boyutlu yazıcılar aracılığı ile üretebilecektir. Günümüzde sadece evde kullanılan ve basit malzemeler kullanılarak basit ürünler üretilen üç boyutlu yazıcılar gelecekte köprü, araba, elektronik eşya ve endüstriyel üretim makinelerinin üretiminde kullanılabilir hale gelecektir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı

Öne Çıkan Yazılar

Daha Fazla 3D Yazıcılar